Historia

Początki firmy sięgają lipca 1991 roku, kiedy to jej właściciel Marian Kotecki zarejestrował Przewozy Autobusowe GRYF w Urzędzie Gminy w Kartuzach. Pierwsze kroki na rynku transportowym stawiane były realizując pojedyncze przewozy okazjonalne. Ambicje właściciela firmy sięgały jednak dalej, w kierunku obsługi wymagających większego doświadczenia przewozów regularnych, które są podstawą działalności aż do dziś. 30 lat ciężkiej pracy dało efekt w postaci prężnej i profesjonalnie zarządzanej firmy. Z małej firmy transportowej, której początek dały dwa wysłużone autobusy, powstały Przewozy Autobusowe Gryf z bazą ponad 120 autobusów (MAN, Mercedes, Setra oraz Solaris) i wykwalifikowaną kadrą pracowników. Firma wyrobiła swoją markę obsługując (po systematycznie wygrywanych przetargach) od 1996 roku linie miejskie na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Wysokie oceny jakości świadczonych usług i niezawodności taboru na tym niezwykle wymagającym rynku dowodzą, że w warsztatach Gryfa pracują autentyczni fachowcy, a za kierownicami autobusów zasiadają najlepsi kierowcy. Obecnie P.A. Gryf zapewnia kompleksową obsługę w ramach komunikacji lokalnej na Kaszubach (ponad 50 autobusów), realizuje przewozy dla ZKM w Gdyni (ok. 40 autobusów) i MZK Wejherowo (5 autobusów), obsługuje komunikację miejską w Tczewie (30 autobusów) oraz bezpłatną do trójmiejskich centrów handlowych (Auchan).

Ważnym momentem w rozwoju przedsiębiorstwa było otwarcie w lutym 2008 r. nowej bazy firmy w Żukowie dysponującej nowoczesnym zapleczem technicznym. Dzięki temu możliwe było zapewnienie w pełni profesjonalnej obsługi serwisowej floty Gryfa. Standard świadczonych usług systematycznie wzrastał, co w połączeniu z dobrą ofertą przewozową i niewygórowanymi cenami biletów, doprowadziło do przejęcia przez P.A. Gryf największego konkurenta w regionie – PKS Gdańsk. Oznaczało to objęcie obsługą lokalnego transportu zbiorowego terenu powiatów: gdańskiego, kościerskiego i nowodworskiego oraz wybranych zadań komunikacyjnych w sieci Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Dzięki skutecznej restrukturyzacji, na wszystkich liniach komunikacyjnych oferowane są usługi o tym samym wysokim standardzie oraz w pełni zintegrowane w zakresie oferty przewozowej.

30 września 2021 r. minęło dokładnie 25 lat funkcjonowania linii Z z Żukowa do Gdyni oraz istnienia spółki Gryf w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Ulotkę informacyjną z fragmentem historii z naszym udziałem można obejrzeć tutaj.

W ramach dywersyfikacji zakresu działalności oprócz przewozów, prowadzimy również działalność handlową (import i sprzedaż autobusów używanych, sprzedaż części zamiennych do autobusów i ciężarówek) oraz świadczymy usługi warsztatowe i pomocy technicznej.